Wybierz zakładkę:
Postanowienia organizacyjne
- Pływalnia znajduje się w obiekcie Basenu AGH, w Krakowie przy ul. Buszka 4. Basen AGH jest jednostką organizacyjną Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
- Basenem AGH, w tym pływalnią zarządza Dyrektor Basenu AGH, wykonujący zadania przy pomocy pracowników Basenu AGH upoważnionych do wydawania poleceń użytkownikom obiektu.
- Pływalnia czynna jest codziennie od 6.00 do 23.00, z czego pobyt klienta w halach basenowych przewidziany jest do godz. 22:20,
a ostateczne rozliczenie w kasach pływalni najpóźniej do godziny 22.45. - Zasady funkcjonowania pływalni oraz prawa i obowiązki korzystających z niej reguluje niniejszy Regulamin.
- W skład pływalni wchodzi część budynku znajdująca się za bramkami kontroli dostępu obok kas i obejmuje między innymi niecki basenowe – sportową, szkoleniową i rekreacyjną, szatnie, natryski oraz przestrzeń komunikacyjną. Na pływalni znajdują się dodatkowe atrakcje w postaci jacuzzi, zjeżdżalni oraz sauny. Instrukcje użytkowania tych atrakcji znajdują się bezpośrednio przy nich oraz na stronie internetowej Basenu AGH.
- Na terenie obiektu znajduje się system monitoringu wizyjnego wraz z zapisem nagrań z kamer, który może być podstawą pociągnięcia do odpowiedzialności użytkowników, którzy nie stosują się do regulaminu oraz instrukcji. Zarządzający oświadcza, iż monitoring prowadzony jest w sposób nie narażający dóbr osobistych oraz godności użytkowników pływalni, a zapis nagrań jest właściwie zabezpieczony
i archiwizowany. - Nagrywanie filmów oraz robienie zdjęć dozwolone jest wyłącznie po wcześniejszym uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Basenu AGH.
- Osoby znajdujące się na terenie pływalni są zobowiązane podporządkować się poleceniom pracowników Basenu AGH, a w szczególności ratowników pełniących dyżur.
- Basen AGH może czasowo ograniczyć wejście klientów na pływalnię z powodu osiągnięcia maksymalnej ilości osób korzystających.
- Na terenie Basenu AGH zabrania się jakiejkolwiek działalności zarobkowej, a w szczególności działalności handlowej, marketingowej
i usługowej, w tym rozprowadzania ulotek i sprzedaży towarów. Wyjątek od tej zasady stanowi działalność gospodarcza w wynajętych pomieszczeniach lub działalność doraźna prowadzona na podstawie pisemnej zgody Dyrektora Basenu AGH
Stosowanie Regulaminu Pływalni
- Przed wykupieniem usługi i wejściem na pływalnię użytkownik winien zapoznać się z niniejszym regulaminem.
- Wykupując usługę klient potwierdza zapoznanie się z wszystkimi zapisami regulaminu pływalni i zobowiązuje się do ich stosowania.
- Osoby przebywające na terenie pływalni i naruszające porządek, dobre obyczaje, stwarzające zagrożenie dla innych osób przebywających w obiekcie, a także osoby niestosujące się do przepisów niniejszego regulaminu i do poleceń pracowników Basenu AGH, mogą zostać usunięte z obiektu.
- Rażące naruszenie regulaminu może spowodować wykluczenie z możliwości wstępu na pływalnię.
Zasady korzystania z pływalni
- Osoby korzystające z pływalni zobowiązane są do:
a) stosowania się do znaków nakazu, zakazu, ostrzegawczych, informacyjnych oraz sygnalizacji świetlnej,
b) stosowania się do poleceń oraz sygnałów dźwiękowych ratowników pełniących dyżur i innych pracowników Basenu AGH,
c) dostosowania swoich planów aktywności do własnych umiejętności i sprawności oraz stanu zdrowia,
d) zachowania szczególnej ostrożności na schodach, przejściach i podestach, zwłaszcza mokrych,
e) użytkowania sprzętu basenowego zgodnie z jego przeznaczeniem, a po skorzystaniu ze sprzętu odniesienie go w wyznaczone miejsce,
f) bezzwłocznego informowania służb ratowniczych o zaistniałym wypadku, urazach oraz innych zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo własne i innych osób.
- Dzieci do lat 13 mogą przebywać na pływalni jedynie pod stałą opieką osób pełnoletnich, które ponoszą pełną odpowiedzialność za powierzone ich opiece dzieci i odpowiadają za wszelkie szkody przez nie wyrządzone. Każde dziecko do 3 roku życia musi być pod opieką co najmniej jednego opiekuna. Pod opieką jednego opiekuna może być maksymalnie troje dzieci w wieku 4-13 lat.
- Grupy zorganizowane przed wejściem na pływalnię są zobowiązane zgłosić się do kas pływalni celem uzgodnienia warunków korzystania z hal basenowych. Grupy zorganizowane obowiązują dodatkowo zapisy Regulaminu dla grup zorganizowanych.
- Osoby nieumiejące pływać mogą korzystać z basenu szkoleniowego wyłącznie w ramach zajęć
z instruktorem, a indywidualnie mogą korzystać wyłącznie z basenu rekreacyjnego. - Basen AGH zastrzega sobie prawo do rezerwacji części lub całości stref w celu przeprowadzenia zajęć zorganizowanych.
- Indywidualne oraz grupowe lekcje pływania mogą być prowadzone wyłącznie przez instruktorów zatrudnionych przez Basen AGH.
- Instruktorzy Basenu AGH ubrani są w firmowe koszulki z logo Basenu AGH i z napisem ”INSTRUKTOR”.
- Zabrania się prowadzenia nauki i doskonalenia pływania osobom niezatrudnionym przez Basen AGH, oraz uczestniczenia w takich zajęciach klientom pływalni.
- Osoby niepełnosprawne, poruszające się wyłącznie na wózku inwalidzkim zobowiązane są do zmiany wózka na wózek basenowy lub dokładnego umycia swojego wózka przed wjazdem na teren hali basenowej.
- Użytkownikom Basenu AGH zaleca się nie wnoszenie na teren obiektu wartościowych przedmiotów ze względu na ryzyko kradzieży lub zgubienia.
- Przed wyjściem z szatni na teren hali basenowej należy sprawdzić, czy szafka została zamknięta.
- Zmiana ubrania na strój basenowy odbywa się w przebieralniach. Przebieralnie rodzinne są przeznaczone dla rodzin z dziećmi i dla osób niepełnosprawnych.
- Przed wejściem na halę basenową wszyscy zobowiązani są do dokładnego umycia całego ciała pod prysznicem z użyciem środków myjących (także po skorzystaniu
z WC) i do dezynfekcji stóp w tzw. „nogomyji”. - W całej strefie pływalni obowiązuje wymóg zmiany obuwia. Zalecane jest obuwie plażowe, które należy pozostawić w wyznaczonym miejscu w pobliżu wejścia na halę basenową.
- Na terenie pływalni obowiązuje czysty, estetyczny strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne:
a) dla kobiet – strój kąpielowy jedno lub dwuczęściowy przylegający do ciała,
b) dla mężczyzn – kąpielówki lub spodenki bez kieszeni – przylegające do ciała. - Podczas pobytu w wodzie jak i na hali basenowej obowiązuje ubrany czepek kąpielowy
- Dzieci do lat 3 muszą posiadać na sobie jednorazowe pielucho majtki do kąpieli. Zaleca się dodatkowo stosowanie majtek neoprenowych, które zabezpieczają przed przedostawaniem się wszelkich nieczystości do wody.
- Na teren pływalni zakazany jest wstęp osobom nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających oraz osobom z przeciwwskazaniami lekarskimi do uprawiania aktywności w wodzie, chorym na choroby, które mogą być niebezpieczne dla innych użytkowników oraz osobom
z opatrunkami (plastry, bandaże, itp.). - Ratownicy Basenu AGH noszą strój z napisem „RATOWNIK”. a) Klient indywidualny może skorzystać z pływalni raz dziennie.
- Na torach basenu sportowego i szkoleniowego obowiązuje ruch prawostronny.
- Na jednym torze nie może przebywać więcej niż 7 osób.
- Klienci indywidualni mogą wnieść na halę basenową prywatny sprzęt do pływania przeznaczony do osobistego użytkowania, po uprzednim zaakceptowaniu jego stanu czystości przez ratownika.
Indywidualny sprzęt do pływania dla jednej osoby: 1 para płetw krótkich, okularki, 1 deska, 1 „ósemka”, 1 para łapek pływackich, 1 para rękawków do pływania - Bezwzględnie zabrania się wnoszenia krążków, kółek do nurkowania, itp.
- Korzystanie z własnych rękawków do pływania dozwolone jest wyłącznie w basenie rekreacyjnym.
- Zabrania się wnoszenia własnych dmuchanych piłek, kółek, materacy, pistoletów na wodę, itp.
- Na terenie hal basenowych obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamer (również podwodnych) oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych.
- Wszelkie skaleczenia, urazy oraz dostrzeżone niebezpieczeństwa i nieprawidłowości należy zgłaszać niezwłocznie ratownikowi.
- Noszenie okularów i szkieł kontaktowych odbywa się na własne ryzyko użytkownika.
W przypadku przebywania na hali basenowej w okularach korekcyjnych, okulary te muszą być umocowane w sposób uniemożliwiający ich spadnięcie. - Korzystanie z suszarek i innego sprzętu elektrycznego może odbywać się jedynie w strefie suchej obiektu.
- Rzeczy znalezione na terenie obiektu należy przekazać do szatni głównej w holu. Personel szatni wydaje rzeczy znalezione po ich identyfikacji przez właściciela. Rzeczy znalezione są przechowywane przez 4 tygodnie.
Bezpieczeństwo
- Na halach basenowych obowiązuje następująca sygnalizacja dźwiękowa:
a) seria krótkich sygnałów dźwiękowych – ALARM – wezwanie do natychmiastowego opuszczenia niecki basenowej przez wszystkich użytkowników i podporządkowania się dalszym poleceniom ratowników lub innych pracowników Basenu AGH
b) długi sygnał dźwiękowy – zakończenie zajęć – natychmiastowe wyjście z wody
c) krótki sygnał dźwiękowy – nakaz zwrócenia uwagi na komunikaty ratownika i personelu pływalni.
- Na pływalni wyznaczone są następujące strefy, do których, po uwzględnieniu swoich umiejętności należy dostosować własne plany aktywności:
a) strefa dla nieumiejących pływać – basen rekreacyjny – o głębokości 0,6m – 1,0m
b) strefa dla umiejących pływać – basen szkoleniowy(sześciotorowy) – o głębokości 0,8m – 1,8m
c) strefa dla umiejących pływać – basen sportowy(sześciotorowy) – o głębokość 1,2m – 1,8m.
- Głębokości wody w poszczególnych strefach podane są w postaci piktogramów na ścianach niecek basenowych lub w ich pobliżu.
- Basen AGH ze względów bezpieczeństwa zastrzega sobie możliwość czasowego wyłączenia
z eksploatacji poszczególnych stref i atrakcji. - Strefy obiektu i atrakcje wodne wyłączone czasowo z eksploatacji oznakowane są poprzez taśmy, pachołki i łańcuchy w kolorze biało-czerwonym i korzystanie z nich jest w tym czasie zabronione.
- Zabrania się używania pod prysznicem kosmetyków w szklanych opakowaniach.
- Na halach basenowych wokół obrzeża niecek wyznaczone są (czerwoną linią) strefy bezpieczeństwa, w których obowiązuje całkowity zakaz przebywania klientów.
- Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa i higieny użytkownikom pływalni zabrania się:
a) wchodzenia do wody wbrew zakazom ratowników, przy braku służby ratowniczej oraz w czasie prowadzenia akcji ratowniczej,
b) przebywania w „strefie bezpieczeństwa” oznaczonej czerwoną linią wokół niecek basenu sportowego oraz szkoleniowego,
c) siedzenia na brzegach niecek oraz na słupkach startowych lub drabinkach wejściowych,
d) biegania, popychania i wrzucania do wody,
e) skoków do wody,
f) wnoszenia napojów alkoholowych oraz środków odurzających,
g) wnoszenia i spożywania żywności, napojów oraz żucia gumy,
h) wszczynania fałszywych alarmów,
i) pozostawiania dzieci bez opieki,
j) zaśmiecania i zanieczyszczania szatni, natrysków, hal i niecek basenowych,
k) wchodzenia i wychodzenia z niecek basenowych poza miejscami do tego przeznaczonymi (drabinki),
l) załatwiania potrzeb fizjologicznych poza WC,
m) powodowania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu osób korzystających z pływalni, a w szczególności nurkowania w dal, oraz wykonywania ćwiczeń bezdechowych.
Opłaty
- Opłata za wstęp pobierana jest według cennika.
- Opłaty za indywidualne oraz grupowe lekcje dokonuje się gotówką bądź kartą w kasach pływalni lub przelewem na rachunek bankowy Basenu AGH.
- Wejście w strefę naliczania czasowego oraz przydział szafek odbywa się przy użyciu urządzenia elektronicznego (pasek z wodoodpornym czujnikiem elektronicznym – transponder), który nabywa się w kasie.
- Wyjście z pływalni jest możliwe jedynie po uprzednim rozliczeniu się w kasie.
- Czas pobytu na hali basenowej mierzony jest od momentu przejścia przez bramkę do chwili zwrotu transpondera (tzw. zegarka) w kasie przy rozliczeniu.
- Pełna należność za świadczoną usługę na terenie pływalni musi być uregulowana w kasie w momencie opuszczenia strefy naliczania czasowego. Na prośbę użytkownika wystawiana jest faktura VAT.
- Odpłatność za usługę sauny mokrej jest wliczana w czas pobytu w hali basenowej.
- W przypadku zgubienia lub uszkodzenia paska z elektronicznym czujnikiem użytkownik obowiązany jest uregulować należność w wysokości 90 zł.
Odpowiedzialność
- Za rzeczy, pieniądze i przedmioty pozostawione bez nadzoru, w szafkach otwartych, nieprawidłowo zamkniętych oraz poza szafkami Basen AGH nie odpowiada.
- Za zniszczenia elementów wyposażenia obiektu, a także za zniszczenie, uszkodzenie lub zagubienie przedmiotów przekazanych do używania obowiązuje odpłatność w pełnej wysokości wartości szkody.
- Za szkody spowodowane przez nieletnich odpowiadają rodzice lub ich opiekunowie.
- W przypadku zanieczyszczenia wody w nieckach kałem lub wymiocinami sprawca lub jego opiekun zobowiązany jest do uiszczenia jednorazowej zapłaty w wysokości 500 zł.
- Basen AGH nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy zagubione na terenie obiektu lub utracone na skutek kradzieży.
- Basen AGH nie odpowiada za wypadki spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu, instrukcji korzystania z atrakcji wodnych i wskazań obsługi.
- Nieznajomość regulaminu oraz instrukcji stanowiskowych nie zwalnia z odpowiedzialności za nieprawidłowe użytkowanie pływalni i jej urządzeń, a Basen AGH nie ponosi odpowiedzialności za negatywne tego skutki.
REGULAMIN ZJEŻDŻALNI WODNEJ BASENU AGH
1. Zjeżdżalnia jest czynna dla użytkowników wszystkich pływalni w dniach funkcjonowania
w godz. 6.00 – 22.00.
2. Prawo do korzystania ze zjeżdżalni mają osoby, które dokonały opłaty wstępu na Basen oraz spełniają warunki określone regulaminem Basenu AGH i regulaminem zjeżdżalni.
3. Osoby korzystające ze zjeżdżalni zobowiązane są bezwzględnie stosować się do poleceń ratowników oraz innych osób funkcyjnych Basenu AGH.
4. Dzieci do lat 7 mogą korzystać ze zjeżdżalni wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów.
5. Podczas wchodzenia na platformę zjeżdżalni należy zachować szczególną ostrożność – zabrania się biegania po schodach, przepychania, itp.
6. Zauważone w trakcie zjazdu usterki urządzeń należy zgłosić niezwłocznie dyżurującemu ratownikowi.
7. Ślizgi winny być wykonywane z zachowaniem następujących warunków bezpieczeństwa:
8. Osoba zjeżdżająca może rozpocząć ślizg dopiero w chwili zapalenia się zielonego światła, po sprawdzeniu czy w rynnie płynie woda;
9. Zjazd odbywa się w pozycji leżącej lub półleżącej z nogami skierowanymi w dół;
10. Po zakończeniu ślizgu, należy natychmiast usunąć się sprzed wylotu rury, robiąc miejsce do wodowania następnemu użytkownikowi oraz bezzwłocznie opuścić hamownię zjeżdżalni;
11. Zjazd opiekunów z dziećmi do lat 7 odbywa się w sposób określony na rysunkach zamieszczonych na planszach bezpieczeństwa przy zjeżdżalni .
12. Bezwzględnie zabrania się:
a) Rozpoczynania ślizgu gdy pali się czerwone światło;
b) Wskakiwania do rynny z rozbiegu,
c) Wykonywania ślizgu w pozycjach niedozwolonych, a w szczególności głową w dół,
d) Chwytania rękami rynny w czasie zjazdu, wnoszenia do rynny jakichkolwiek przedmiotów lub uprawiania niebezpiecznych zabaw, np. wyścigów, zjazdów grupami;
e) Zatrzymywania się i stawania w zjeżdżalni;
f) Posiadania na ubiorze elementów metalowych;
g) Wykonywania innych czynności, zagrażających bezpieczeństwu.
13. Korzystającym ze zjeżdżalni nie wolno powodować sytuacji stwarzających niebezpieczeństwo dla siebie i innych osób.
14. Niewskazane jest korzystanie ze zjeżdżalni osobom ze schorzeniami serca i układu krążenia oraz szczególnie wrażliwym na nagłe przeciążenia.
15. Osobom, które nie przestrzegają postanowień regulaminu, grozi zakaz dalszych zjazdów, a w przypadkach rażącego naruszenia regulaminu – wydalenie z hali basenowej.
16. Osoby korzystające ze zjeżdżalni czynią to na własną odpowiedzialność i ryzyko. Nieznajomość niniejszego regulaminu oraz instrukcji użytkowania zjeżdżalni nie zwalnia z odpowiedzialności za jej nieprawidłowe użytkowanie, a Basen AGH nie ponosi odpowiedzialności za negatywne tego skutki.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z JACUZZI BASENU AGH
1. Wejście do wanny jacuzzi może się odbywać wyłącznie od strony uchwytów.
2. W wannie jacuzzi może przebywać jednocześnie nie więcej niż 3 osoby (dot. osób niezamieszkujących pod jednym dachem).
3. Zaleca się pobyt w wannie nie dłuższy niż 20 min.
4. Dzieci do lat 7 mogą przebywać w wannie wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
5. Kąpiel w wannie odbywa się jedynie w pozycji siedzącej.
6. Korzystającym z jacuzzi nie wolno powodować sytuacji stwarzających niebezpieczeństwo dla siebie i innych osób.
7. Wszelkie nieprawidłowości należy bezzwłocznie zgłosić dyżurującemu ratownikowi.
8. Czepki kąpielowe są obowiązkowe w wannie jacuzzi.
Dyrektor Basenu AGH